Święta muzułmańskie
Święta muzułmańskie

Święta muzułmańskie

Jak każda religia, także wyznanie muzułmańskie posiada mnóstwo rozmaitych ważnych świąt, do jakich zalicza się kilka wydarzeń islamskich o jakich wspomnimy w dalszych częściach naszego artykułu. Więcej informacji na ten temat poniżej.
Warto wspomnieć o święcie z okazji początku roku, które określane jest z języka arabskiego ` muharrama, a mianowicie Dniem Odpuszczenia Win. Jest to okazja do świętowania początku nowego, natomiast ten rodzaj święta został przyjęty dużo później, to jest nie było to wydarzenie, które byłoby ustanowione przez Mahometa. 1 muharrama jest celebrowany na terenie kilku większych krajów muzułmańskich do jakich nie zalicza się natomiast państw Zatoki Perskiej ani kraje Arabii Saudyjskiej. Ciekawą i wartą wyszczególnienia tradycją jest wręczanie słodkości oraz przekazywanie sobie opowiastek, które dotyczyły życia Mahometa. Początek roku dla muzułman jest uznawany za dzień sentymentalny, rodzinny i pełen refleksji. Szyici generalnie czczą w ten sposób pierwszy miesiąc, kiedy to upamiętniana jest data śmierci imama Husajna.

Z kolei dla mieszkańców Iranu początek roku to Nouruz, a więc z perskiego właśnie nowy rok. Pierwszy dzień wiosny przypada zaś w dniu dwudziestego pierwszego marca.
Równie istotnym dniem obchodzonym przez islamistów jest też 10 muharrama, a więc święto zwane Aszura. To święto imamickie, które stanowi swego rodzaju podsumowanie czasu żałobnego. Wypada to pierwszego dnia w roku oraz zostało to święto ustanowione po to, żeby upamiętnić śmierć trzeciego imama Husajna. Było to w roku sześćset osiemdziesiątym. Husajn został bowiem zabity w trakcie działań wojennych, które toczyły się pod Karbalą.
Artykuł dzięki: