Do popularnych symboli islamu z pewnością zaliczyć trzeba wiele różnych emblematów, które funkcjonują w tym wyznaniu wiary, jednakże nie możemy zapominać o fakcie, że islam zabrania przedstawiania postaci Allaha, czyli Boga Stwórcy. Mimo wszystko, religia jest pełna różnorodnych znaków.
Symbolem, na jaki w szczególności trzeba zwrócić uwagę jest półksiężyc stanowiący znak w formie sierpa, w środku którego znajduje się charakterystyczna gwiazda. W zasadzie nie jest to określane jako symbol religijny, co przede wszystkim znak rozpoznawczy kalifatu. Popularny jest tenże półksiężyc w heraldyce krajów islamskich. Podobnie istotnym znakiem okazuje się szahada, a mianowicie wyznanie wiary. Warto wiedzieć, że wszyscy, którzy są prawdziwymi islamistami, muszą wypowiedzieć przynajmniej raz w życiu swoje wyznanie wiary, a mianowicie tekst szahady. Mowa tu o oświadczeniu, że nie ma żadnego innego Boga poza Allahem, natomiast jego wysłannikiem na ziemię i boskim reprezentantem był Mahomet.
Najczęściej wskazane jest, aby wygłaszać to oświadczenie w towarzystwie innych osób. Islam nie tylko jest charakterystycznym wyznaniem wiary dla obszaru dalekiego wschodu, ale także pojawił się pierwszy raz na terenie kontynentu europejskiego. Mowa tu przede wszystkim o okresie między ósmym a dziewiątym stuleciem. Wówczas muzułmanie zawitali na teren Półwyspu Iberyjskiego. Z czasem przenieśli się także na teren Sycylii oraz stopniowo zaczynali opanowywać rejon południowych Włoch. Niewiele trzeba było czekać, aby dostali się też do terenu Półwyspu Bałkańskiego. Z czasem ta religia zawitała również na Krym oraz do miejsc geograficznych znanych dzisiaj jako Kaukaz i Tatarstan.
Artykuł dzięki: