Do powszechnie znanych wydarzeń muzułmańskich zalicza się Noc Poczęcia Proroka, Aszurę, Nowy Rok, czy Hidżrę oraz wiele innych równie istotnych świąt. O tym, czym charakteryzują się poszczególne z nich dowiesz się po przeczytaniu informacji znajdujących się w dalszych fragmentach. Zapraszamy do lektury.
Aszura czyli inaczej 10 muharrama to jest święto powszechnie znane wśród islamistów, ponieważ stanowi ono nadrzędne wydarzenie imamickie. Jest to okres kończący czas żałoby wynikającej ze śmierci w męczeńskich warunkach Husajna, trzeciego z tamtejszych imamów. Miało to miejsce w sześćset osiemdziesiątym roku. Do zdarzeń doszło w bitwie pod Karbalą i wówczas klif omajjadzki zaatakował Husajna, na skutek czego ten zmarł na polu walki. W związku z sytuacją o której mowa w dzień zwany wśród muzułmanów Aszurą organizowane są rozmaite spektakle pasyjne i procesje. W trakcie tych wydarzeń natomiast uczestnicy jakimi jest grupa mężczyzn dobrowolnie poddają się biczowaniu. To biczowanie ma być celowo aż do pojawienia się krwi.
Konieczne jest także, aby przedstawicielki płci damskiej przywdziały czarne stroje i w ten sposób pokazały, że jest to dzień żałobny. Nie wolno im ubierać żadnych ozdób. Nieco inaczej jednak Aszura przedstawia się wśród Turków, gdzie stanowi dzień ratowania arki Noego. Wówczas tureckie rodziny biesiadują, jedząc smakowite dania zawsze gotowane z równo czterdziestu ingredientów. Hidżra to dzień upamiętniający ucieczkę proroka Mahometa z Mekki do Medyny. Miało to miejsce w roku sześćset dwudziestym drugim.
Artykuł dzięki: